Iskolai hírek
A Mezőkiáltó 2024. november-decemberi számában megjelent cikk teljes, képekkel tűzdelt változata.
A szeptember 1-én elkezdődött tanév eddig eltelt hetei rengeteg programot tartogattak gyerekeknek. Az első és másodikos tanulók az Úszó Nemzet program keretében minden héten járnak az enyingi uszodába. Ezen kívül úszásoktatásban részesültek a 6. osztályosok 9 héten keresztül, most pedig ugyanennyi ideig a 4. osztályosok.
Iskolánk az idei tanévtől csatlakozott a Magyar Diáksport Szövetség „Aktív Iskola” elnevezésű mozgásösztönző programjához. A Magyar Diáksport Szövetség által működtetett program elsődleges célja, hogy az iskolai testnevelés, a rendszeres testmozgás és a sportélet ösztönzése által, valamint az aktív oktatási módszerek meghonosításával javuljon a diákok egészségi, fittségi állapota, az életkoruknak megfelelő mennyiségű és minőségű fizikai aktivitást végezzenek, fejlődjön az egészséges életvezetéssel összefüggő kompetenciájuk, és képessé váljanak jövőorientáltan gondolkodni az egészségi és fittségi állapotukról.
A csatlakozással a legfontosabb célunk, hogy olyan környezetet alakítsunk ki a gyerekek számára, amely támogatja a mentális és fizikai fejlődésükhöz és jóllétükhöz szükséges rendszeres mozgást.
A komplex program hátterében azok a kutatási eredmények állnak, melyek szerint a mozgást támogató iskolai környezetben a diákok bizonyíthatóan szívesebben járnak iskolába, könnyebben tanulnak és jobb jegyeket is szereznek, jobb közösséget alkotnak, kezdeményezőbbé válnak az iskolai programokban, továbbá javul magatartásuk, társas kapcsolataik és az iskolai légkör egyaránt.
Az Aktív Iskola program keretében ezért számos területen igyekszünk mozgást ösztönző programokat, tevékenységeket megvalósítani, például:
- hangsúlyt fektetünk a minőségi testnevelésre: a testnevelést tanító pedagógusaink fejlesztésére és a fittségoktatásra;
- bővítjük a tanórán kívüli diáksportfoglalkozások és -események körét, vagyis a minőségi diáksport lehetőségeket;
- egészséges életmódot támogató környezetet teremtünk: olyan iskolai környezet kialakítására törekszünk, amely egészséges életmódra ösztönzi a tanulóinkat;
- ösztönözzük a tanulói bevonódást az iskolai sportaktivitások szervezésébe, lebonyolításába;
- folyamatos tapasztalatmegosztó, tájékoztató és fejlesztést célzó kommunikációt folytatunk iskolán belül, a szülői közösséggel, más Aktív Iskolákkal, lehetséges partnerekkel a településen, tehát hangsúlyt fektetünk a partnerségre és a kommunikációra.
A program iskolai koordinátori csapata a nevelőtestület segítségével összeállította tanév elején a munkatervet.
Eddig az alábbi programokat hajtottuk végre:
- Szeptember 23-27. Fejfrissítő Hét
Eddig is szerettünk mozogni, sportolni, kirándulni, sétálni, valljuk, hogy a” A láb mindig kéznél van!”, de most rákaptunk fejünk frissítésére is!
Örömmel álltunk fel akár irodalom, akár történelem, akár környezetismeretórán, hogy kicsit megmozgassuk ülésben „megfáradt” testünket.
Szaladtunk szófajokhoz, tettük a kezünket és lábunkat dalolva előre és hátra, hegyeztük a nyuszi fülét, alakítottunk magunkból számokat és betűket, versenyeztünk számkártyákért… és sorolhatnánk tovább a sok vidám játékot, melyek pezsgőbbé tették tanóráinkat.
Öröm volt kicsinek és nagynak, hogy részese lehetett ennek a kihívásnak – amely ezután már nem kihívás lesz számunkra, hanem hétköznapjaink fontos része.
- Szeptember 27. Magyar Diáksport Napja
Hagyományainkhoz híven megrendeztük a Sportnapot. Közös zenés bemelegítés után, amit Szép Andrea szülő tartott, mindenki lefutotta a 2024 m-t. Ezután sportos akadályversenyt rendeztünk a tanulók számára, ahol a nyolcadik osztályosok a pedagógusoknak segítettek a lebonyolításban.
- Október 14-18. Aktív Közlekedés Hete, folyosói tornapálya létrehozása
Azt gondoljuk, valószínűleg azon kevesek közé tartozhatunk, ha nem mi vagyunk az elsők (!), akiknek még a folyosójukon is tornapálya van. A közelmúltban került átadásra iskolánkban az erdőkből közismert erdei tornapálya mintájára készült folyosói tornapálya. A 8 állomásos feladatsor alkalmas arra, hogy a szünetekben, délutánonként is átmozgathassuk a tanulásban „megfáradt” testünket….és azt mindannyian tudjuk, hogy a sportolás, a mozgás mindig jó kedvre derít bennünket!
- November 20. Alsós diáksportfesztivál
Ezen a napon felbolydult körülöttünk a világ, hiszen miénk volt az egész délután, és azt tehettük, amit nagyon szeretünk: mozoghattunk, sportolhattunk, együtt játszhattunk. Elővettük a színes labdákat, ugrálóköteleket, zsámolyokat, hullahopp karikákat, tollasütőket, gördeszkákat – és már el is kezdődhetett az önfeledt játék.
Vegyes csapatokat alakítottunk, majd egy könnyed, dalos bemelegítő után kezdetét vehették a programok: kedvenc fogócskáink, stop-játékunk, ügyességi játékaink, a pelikános gyakorlatunk, a 4 állomásos próbatételünk, valamint a nagy sikert arató kötélhúzás.
Nem tagadjuk, a sportfesztivál végére kicsit elfáradtunk, de azzal a jó érzéssel mehettünk haza, hogy ismét egy olyan rendezvény részesei lehettünk, ami a vidám játékok közepette még közelebb is vitt bennünket egymáshoz. Köszönjük a diáksegítőknek, hogy gördülékenyebbé tették a lebonyolítást!
- December 1-20. Aktív Advent kihívásai
Ezek közük az alábbiakat teljesítettük:
- Keresd a fényeket! Mezőszentgyörgy karácsonyi fényeiből fotó, videó összeállítás.
- Advent Tour indul! élő kerékpár készítése testnevelésórákon.
- Ugráló rénszarvas: Adventi akadálypálya kialakítása, ahol szökdelő-, ugráló-, futófeladatok teljesítése.
- Mikulásfutás.
- Táncoljon a Mikulás!: Just dance „Mikulás tánc”
- Tapsolj és dobbants! Tánc karácsonyi zenére.
Januártól folytatjuk Aktív Iskola programjainkat.
Szeptemberben próbatételek elé állították iskolánk végzős nyolcadikos diákjai a felső tagozatba lépő ötödikeseket. Az első tanítási héten több játékos feladatot is meg kellett oldaniuk az ötödikeseknek, hogy kiérdemeljék a FELSŐ TAGOZATOS DIÁK-címet. Miután sikerrel vették az ifjak a tréfás akadályokat, iskolánk közössége előtt énekelték el az avató-dalt és fogadták meg, hogy a felső tagozatosok között is igyekeznek majd megállni a helyüket.
Októberben részt vettünk az Álltvédelmi Témahét programjaiban. Készítettünk élőképet, és az Országos Állattartó Öttusába is benevezünk. Alsó tagozatosaink az alábbi „sportágakban” versenyeztek:
- kenneltakarítás,
- jutalomfalat gyűjtés,
- állatgondozás,
- felszerelés beszerzése,
- agility= kutyás akadálypálya.
Vidám délutánt töltöttünk együtt a játék nyelvére lefordított állattartásos feladatok közepette. Megérdemeljük tehát a „Felelős állattartó”-címet is!
Az 1956-os forradalom emlékére a 7-8. osztályos tanulók készültek ünnepi műsorral, melyet a községi megemlékezésen adtak elő.
Örökös ökoiskolaként fontosnak tartjuk a könyezetvédelmet, a fenntarthatóságot, a természet megismerését.
Októberben 3. alkalommal vettünk részt a Világ gyalogló hónap keretében egy kiránduláson, Balatonfűzfőn.
November 29-én harmadik alkalommal rendeztük meg iskolánkban a „Ne vásárolj semmit!” napot, melynek célja, hogy felhívjuk a gyerekek figyelmét a tudatos vásárlásra, valamint arra, hogy ami már nekik felesleges, az még másoknak lehet, hogy örömet okoz. A csere-bere ismét nagy sikert aratott, főleg a kisebbek körében.
December 2-án az Országos Erdészeti Egyesület által minősített Erdészeti Erdei Iskolák erdőpedagógusa látogatott el iskolánkba, aki három csoportban tartott interaktív foglalkozást az erdő és a fenntarthatóság témakörében. Az Iskolában az Erdő Program célja a környezeti nevelés segítése a köznevelésben. A délelőtt végén a témakörhöz kapcsolódó játékokkal, eszközökkel, segédanyagokkal lettünk gazdagabbak.
December 3-án „A Szikla” Múzeumi Közhasznú Alapítvány támogatásával a felső tagozatos tanulók egy részével Budapesten jártunk. Programunkat a gyönyörű Mátyás-templomban kezdtük, ahol tárlatvezetés keretében ismerkedhettünk meg az épülettel. Ezután a Sziklakórház Atombunker Múzeumba látogattunk, ahol „időutazást” tettünk a 20. század poklába. A Sziklakórház a Budai Vár alatt található barlangrendszer egy kiépített része, ahol a 2. világháborúban és az 1956-os forradalom idején kórház működött, atombunkerré a hidegháború alatt fejlesztették, és szigorúan titkos volt egészen 2002-ig. A múzeum küldetése, hogy bemutassa a háború valódi arcát és rávilágítson a béke értékére. Azoknak a mindennapi hősöknek állít emléket, akik tanúbizonyságot tettek elszántságukról és hősiességükről a huszadik század legnehezebb időszakaiban. A harmadik meglátogatandó épület a Parlament volt, ahol a csodálatos belső és külső díszítések mindenkit ámulatba ejtettek. Megnéztük a koronázási jelvényeket, és láttunk egy őrségváltást is. Végezetül egy finom ebéd várt minket a Vagon Étteremben. Fáradtan, de élményekkel telve érkeztünk haza.
December 6-án hozzánk is megérkezett a Mikulás!vA harmadik osztály készült egy kedves kis műsorral a nagyszakállú fogadására. A gyerekek izgatottan várták, s mivel nálunk csupa jó gyerek tanul, természetesen mindenkinek hozott egy kis édességet.
December 7-én Pályaorientációs napot tartottunk. Köszönjük szépen Kissné Kuka Renáta, Berta Attila, Magyar László segítségét a szakmai bemutatókban.
Iskolánk 40 tanulójával színházban voltunk Székesfehérváron, december 12-én. S ha már ott jártunk, sétáltunk egy kicsit a feldíszített belvárosban.
December 14-én iskolánk aulájában lobbant fel Mezőszentgyörgy adventi koszorúján a harmadik gyertyaláng. A vendégek a színjátszókör és a főleg alsó tagozatosok műsora után, adventi vásár portékái közül válogathattak, a kisebbek kézműveskedhettek. Zsíros kenyérrel, forró teával és forralt borral vendégeltük meg a jelenlévőket. A sütiversenyre beérkezett süteményeket 3 tagú zsűri bírálta, s az eredményhirdetés után a 14 tányér süteményt szintén a jelenlévőknek kínáltuk.
Iskolánk emeleti folyosóján berendeztünk egy mesekuckót, ahova az alsós gyerekek a szabadidős foglalkozások keretében leülhetnek mesét hallgatni, olvasni. A kanapét Kiss Károlyné ajánlotta fel iskolánknak, amelyet ezúton is köszönünk. A United Way Magyarország civil szervezet jóvoltából 100 db ajándékkönyvet is kaptunk ehhez a hangulatos helyhez.
Ismét sikeres lett a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-hez benyújtott Határtalanul! pályázatunk, így a hetedik osztályosok tavasszal elutazhatnak Szlovákiába.
A hatodik osztályosok kisfilmet készítettek az OTP Fáy András Alapítvány OTP Class pályázatára, melynek segítségével udvarunkat szerettük volna játékosabbá tenni, ugróiskolák felfestéséhez szerettünk volna támogatást szerezni. Sajnos az Alapítvány nem a mi iskolánkat választotta ki a támogatásra, de célunkat nem feledve továbbra is keresni fogjuk a lehetőséget a megvalósításhoz.
Tóthné Ujhelyi Marianna